Biuletyn nr 7/2022
Akademia Polskiej Siatkówki Biuletyn Informacyjny - Akademia Polskiej Siatkówki PZPS
Home APS Bilbioteka Nauczyciele Trenerzy Menedżerowie Zawodnicy Młodzież VIDEO Sklep
 

Rekord Akademii Polskiej Siatkówki

 
 
Wrzesień przyniósł Akademii wiele radosnych informacji. W tym miesiącu stronę www.akademiasiatkowki.com.pl odwiedziło najwięcej osób od momentu jej powstania! To nie koniec dobrych wiadomości, ponieważ tylko w tym miesiącu 250 osób założyło konto na stronie APS. łączna liczba użytkowników naszego portalu wynosi ponad 2300 osób! Do tej pory zarejestrowało się blisko tysiąc trenerów i instruktorów siatkówki, ponad pół tysiąca zawodników i niespełna 300 nauczycieli WF z całej Polski! Wszystkim serdecznie dziękujemy i gorąco zapraszamy nowe osoby do aktywności na stronach Akademii!

Wywiad miesiąca – Grzegorz Grządziel

W swojej pracy poszukuję kolejnych prawidłowości i staram się je weryfikować. Oczywiście nie tylko po to aby je stwierdzić, ale również staram się wskazać formy rozwiązywania problemu – tak o sobie mówi docent doktor Grzegorz Grządziel. W przeszłości był zawodnikiem AZS AWF Katowice (II liga) oraz reprezentacja Śląska. Zakończył karierę ze względu na podjęcie pracy naukowej.

Obecnie jest kierownikiem Zakładu Piłki Siatkowej AWF im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Naukową drogę rozpoczął jednak od prac badawczych nad psychologią społeczną, gdyż wówczas w Polsce nie było specjalistów, którzy mogli w sposób kompetentny ocenić opracowania dotyczące... siatkówki.

Jak wygląda spojrzenie na siatkówkę okiem jednego ze specjalistów tej dyscypliny? O tym przeczytacie Państwo na stronach www.akademiasiatkowki.com.pl

Sylwetka miesiąca - Mariusz Wiktorowicz

Przygoda z siatkówką zaczęła się dla Mariusza w szkole podstawowej. Najpierw, idąc w ślady taty, uczestniczył w rozgrywkach szkolnych, by już w siódmej klasie trafić do trzecioligowego MKS Orion Sulechów. Pierwszy znaczący sukces odniósł jako junior młodszy, gdy z ekipą Kariny Gubin sięgnął po tytuł mistrza kraju we wspomnianej kategorii wiekowej. Spod Jasnej Góry Wiktorowicz trafił na równie długi okres do Bielska-Białej.

Na jego siatkarskiej drodze znalazły się także kluby ze Świdnika i Rzeszowa, a duże piętno wywarły na nim występy w Górniku Radlin. Z klubem tym udało się bowiem wywalczyć awans do Serii A. Bogate doświadczenie siatkarskie wyniesione z pracy z wieloma trenerami zdecydowało o tym, że ściągnąłem Mariusza do Bielska-Białej jako swojego asystenta – wspomina Wiktor Krebok, który miał duży wpływ na to, że dziś to Mariusz Wiktorowicz pełni zaszczytne miano szkoleniowca siatkarek BKS Aluprof. Dowiedz się więcej …

Recenzja miesiąca - Treść profesjonalnych kontraktów sportowych

Kontrakt sportowy to dla zawodników zobowiązanie wobec siebie i klubu. Jednak ważne jest to, jak umowa jest skonstruowana. Wiktor Cajsel w swojej publikacji doskonale wyłapuje wszystkie aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę podpisując kontrakt. „Zawierając umowę o pracę z zawodnikiem profesjonalnym, kluby podpisują zwykłą, "blankietową" umowę oraz dodatkowo szczegółowy kontrakt, będący aneksem do tej umowy, precyzujący indywidualne prawa i obowiązki sportowca. Gdy natomiast chcą, by łączyła ich umowa o świadczenie usług sportowych, nadają jej treść identyczną jak wyżej wspomniany aneks.”

W artykule przedstawiono problematykę umowy o pracę, która jest w całości "skomponowana" dla celów profesjonalnego sportowego zobowiązania pracowniczego, a potem analizie poddano elementy profesjonalnego kontraktu sportowego, rozumianego jako sensu stricto umowa o świadczenie usług sportowych oraz aneks do umowy o pracę. Dowiedz się więcej …

 

Analiza ankiety APS

     
 

Polskich trenerów siatkówki portret własny!

W okresie październik 2009 – czerwiec 2010 r. za sprawą Akademii Polskiej Siatkówki przeprowadzone zostało badanie wśród trenerów i instruktorów pracujący w polskich klubach PlusLigii, PlusLigii Kobiet oraz I Ligii.

Ankietą objętych została najbardziej reprezentatywna grupa polskich szkoleniowców, którzy pracują z czołówką siatkarzy i siatkarek oraz mają zasadniczy wpływ na rozwój i kształtowanie się zaplecza Polskiej Siatkówki.

Ze względu na to, że ankieta znajduje się na stronach www.akademiasiatkowki.com.pl stale spływały kolejne dane, które obecnie postanowiliśmy podsumować. Ocenie poddane zostały również cechy osobowości trenera, które według badanych wpływają na budowanie autorytetu trenera wśród zawodników. Dowiedz się więcej …

 
 

APS na Facebooku!

     
 
 

Zapraszamy ponadto do odwiedzenia naszego profilu na portalu społecznościowym Facebook! Komunikaty o najnowszych informacjach, publikacjach oraz inicjatywach Akademii Polskiej Siatkówki w jednym miejscu. Jesteśmy obecni na Facebooku, aby być jeszcze bliżej Państwa!

 
   

Psychologia gry »

   
 

Motywowanie zawodników do uzyskiwania wysokich wyników

Motywacja ma kluczowe znaczenie dla organizacji sportowych, ponieważ praktyka wykazuje, że dla sportowca równie ważną, jeśli nie ważniejszą od kondycji fizycznej jest kondycja psychiczna.

W tym miesiącu chcemy Państwu zaprezentować publikacje autorstwa Marcina Karwińskiego z Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Przedstawia jeden z podstawowych elementów zarządzania zasobami ludzkimi, jakimi są dobór i zastosowanie odpowiednich technik motywacyjnych: „W każdej organizacji osiąganie możliwie najwyższego poziomu pożądanych efektów związane jest z właściwie dobranymi i skutecznie wykorzystanymi działaniami wzmacniającymi i podtrzymującymi motywację uczestników.”

Opracowanie poświęcone jest zagadnieniom motywowania w ramach specyficznego rodzaju organizacji – klubów sportowych. Rozpatrywane są w dużym stopniu organizacje uczestniczące w rozgrywkach sportów zespołowych. Przedmiotem rozważań są wybrane teorie motywacji w kontekście możliwości ich zastosowania w zarządzaniu organizacjami sportowymi. W tym artykule w większym stopniu opisane zostały pozafinansowe sposoby motywowania, jako mające szczególne znaczenie w tym specyficznym rodzaju organizacji.

 
 
 

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co sie dzieje na portalu zapoznaj sie z naszym systemem powiadomień o nowych artykułach. Użytkowniku, ustaw swój system już teraz! Wystarczy się zalogować w APS i przejść na tą stronę.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą reklamową APS. Znajdziecie w niej Państwo szeroki wachlarz propozycji reklamowych jakie oferuje Akademia.

 
 
 
  Jesteś zainteresowany współpracą z naszą Akademią? Napisz do nas  
  Masz uwagi odnośnie działania biuletynu - czekamy na e-maile: akademia@akdemiasiatkowki.com.pl