Akademia Polskiej siatkówki

  
Dane do logowania

Maciej Kosmol

Trzy razy złoto i dwa razy srebro Amerykanów

Program budowy sukcesu olimpijskiego siatkarskich reprezentacji Stanów Zjednoczonych – Pekin 2008

Podczas konferencji dla trenerów zorganizowanej przez Konfederację Afrykańskiej Siatkówki /CAVB/ w Kairze, która odbyła się w dniach 31.03-04.04.2010 r., miałem przyjemność wysłuchać bardzo interesującego wystąpienia dr Douglasa P. Beala, szefa amerykańskiej federacji siatkarskiej USA Volleyball. Tematem wykładu jednego z najlepszych przed laty siatkarza w historii Stanów Zjednoczonych była: „Budowa sukcesu olimpijskiego amerykańskiej siatkówki – działania, przygotowania i realizacja programu wytyczonego przez USA Volleyball”.

W trakcie wykładu autor omówił zasady i filozofię, jakie stosowano podczas realizacji programu, który dostarczył Stanom Zjednoczonym wspaniałych sukcesów podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Poniżej prezentuję wybór moim zdaniem najistotniejszych fragmentów wykładu dr Douglasa P. Beala.

Program „USA Volleyball”

Program ten zakładał, że w ośrodku szkoleniowym przebywać będą zawodnicy i zawodniczki w rożnym wieku i w rożnych okresach swojej kariery. Ci, którzy nie mają rozgrywek klubowych mogą tam trenować cały rok, a grający w zespołach klubowych przyjeżdżają do ośrodków szkoleniowych na zgrupowania, wówczas, kiedy treningi tam odbywa reprezentacja narodowa. Federacja pomaga również w ekspansji siatkówki w całym kraju w rożnych kategoriach wiekowych. W ostatnich latach notuje się bardzo duży wzrost popularności siatkówki w szkołach na rożnych poziomach edukacji. Szczególnie imponujący jest wzrost zainteresowania siatkówką żeńską, ale i męska notuje także przyrost chętnych do gry.

W programie jaki realizowany był w USA ważne było, aby nie inwestować w poszczególne jednostki okresowo. Jeśli ktoś był trenerem seniorów czy juniorów po wygaśnięciu umowy z USA Volleyball, federacja podejmowała z nim współpracę. USA Volleyball zależało bowiem na tym, aby szkoleniowcy mogli nadal przekazywać swoje doświadczenia podczas kursów i szkoleń dla trenerów. W ten sposób zachowana została kontynuacja pracy i dorobku poszczególnych szkoleniowców. Ważne jest to, aby szkoleniowcy nie naśladowali swoich poprzedników, ale na bazie ich koncepcji rozwijali nowe i je stosowali. Odnosiło się to zarówno do pierwszego jak również i drugiego trenera a także do statystyka i menedżera drużyny.

Zaloguj się, aby przeczytać artykuł.

Dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników. Jeżeli nie posiadasz konta w Akademii Polskiej Siatkówki - możesz je założyć w dosłownie kilkadziesiąt sekund.